Facebook
Objednávka
 

Výživa pro aktivní ženy (2. díl)

V tomto pokračování si představíme další důležité aspekty v boji s váhou.

Dostatečný příjem energie

Jedním z hlavních témat k diskuzím je příjem vhodné energie z potravin. Pokud mluvíme o průměrném příjmu energie na udržení hmotnosti, pohybuje se kolem 6000 – 7000 kJ. U mužů je tato hodnota vyšší. Samozřejmě závisí na mnoha aspektech, které je potřeba znát, abychom adekvátní příjem mohli určit.

Důležitý je tedy stravovací plán, ve kterém je zohledněný typ pohybové aktivity. Pokud pravidelně docházíte do posilovny, váš příjem by měl být vyšší než u osob, které nepravidelně jezdí např. na kole.

 

Nezapomínejte na sacharidy

Složené sacharidy jsou nedílnou součástí racionální stravy, která vede k postupné úpravě hmotnosti a předcházení tolik nechtěného a častého jojo-efektu.

Tento makronutrient by měl tvořit přibližně 50 % vašeho denního příjmu. Složené sacharidy naleznete v celozrnném pečivu, bramborách, semolinových těstovinách, pohance, jáhlech a v mnoha dalších přílohách.

Nedostatek železa

Ženy jsou oproti mužům náchylnější k nedostatku železa v krvi. Za tento fakt může i ztráta krve při menstruačním cyklu. Doporučená denní dávka je mezi 14 – 20 mg. Doporučený příjem se zvyšuje u těhotných a kojících žen. Jako vhodný zdroj železa můžeme brát červené maso, špenát, luštěniny, oříšky nebo mák.

Alkohol                                                                                                

Alkohol často snižuje výsledky cvičení a dodržování racionální stravy. Pokud mluvíme o energetické hodnotě, na bílkoviny a sacharidy připadá na 1 gram 17 kJ. Na 1 gram tuku připadá 38 kJ. 1 gram alkoholu je mezi těmito hodnotami – 29 kJ. Půllitr průměrného piva má hodnotu naší jedné svačiny.  Z toho je zřejmé, že energetický příjem se spolu s alkoholem zvyšuje.

Shrnutí

Pro ženu s pravidelnou pohybovou aktivitou je strava důležitou cestou k úspěchu, pokud chce pracovat se svojí váhou, nebo tělo tvarovat podle svých představ. Představili jsme si základní pravidla, které je potřeba brát v úvahu. Informace jsou však brány paušálně a kvalitnější výsledek má  individuální přístup, které snažení maximalizuje.